• Šaliansky Maťko

• V pondelok 23.1.2023 sa v Skalici uskutočnilo okresné kolo v prednese povesti "Šaliansky Maťko". Našu školu reprezentovali víťazi jednotlivých kategórií - I. kategória Viliam Karas z II.A, II. kategória Max Chocholáček z V.A, III. kategória Linda Horinková  zo VI.A. Linda Horinková sa stala víťazkou svojej kategórie a postúpila na krajské kolo, ktoré sa bude konať v Trnave. Všetkým žiakom ďakujeme za účasť v školskom kole, postupujúcim za vzornú reprezentáciu školy a Linde držíme palce v ďalsom kole. Všetkým patrí naša gratulácia.

• Lyžiarsky kurz

• V termíne od 10.01. do 15.01.2023 sa žiaci nášho 5. až 9. ročníka zúčastnili na lyžiarskom výcviku, ktorý sa uskutočnil v lyžiarskom stredisku Oravská Polhora. Ubytovaní sme boli v troch chatkách, ktoré patrili k chate Slaná voda. Za organizáciu, priebeh, vedenie kurzu a samotný výcvik zodpovedali pani riaditeľka Mgr. Michaela Vaňková, Mgr. Martina Hasáková, Mgr. Peter Pavlačka a lyžiarsky inštruktor Mgr. Michal Chudík.

O zdravie žiakov sa starala zdravotná sestra Viera Frühaufová, ktorá sa aktívne zúčastňovala všetkých aktivít a pomáhala aj pri výcviku.

Samotný výcvik z objektívnych príčin prebiehal v lyžiarskom stredisku Krušetnica, ktoré bolo od miesta nášho pobytu vzdialené asi 30 min. Tejto skutočnosti bolo nutné prispôsobiť i program dňa a čas výcviku bol upravený na 3 až 3,5 hodiny. Taktiež bol posunutý čas obeda a večere. Možno však skonštatovať, že žiaci získali základné vedomosti o lyžiarskom vybavení, o základných pojmoch, o snehu, názvosloví, o technike lyžovania a zásadách pobytu v zimnej prírode. Tiež zvládli základné pohybové zručnosti a schopnosti, ako je držanie, nosenie, pripínanie a odpínanie lyží a lyžiarok, chôdzu sunom, sklzom, pristupovaním, obraty, výstupy do svahu, zjazd priamo, šikmo a cez terénne nerovnosti, vstávanie po páde, zrýchľovanie, brzdenie a zastavenie zjazdu, zmeny smeru jazdy, oblúky v pluhu jednostranným prívratom, oblúky z rozšírenej stopy a niektorí i základný znožný oblúk. Väčšina zvládla aj prechod turniketami a jazdu na sedačkovom vleku.

Žiaci dodržiavali pokyny vyučujúcich, boli mimoriadne slušní, správali sa disciplinovane, zodpovedne a vzájomne si pomáhali.

Po obede si žiaci mohli oddýchnuť, venovať sa spoločenským hrám a príprave bohatého večerného programu.

So službami i ústretovosťou, ktoré nám poskytoval vedúci i zamestnanci strediska sme boli nesmierne spokojní. Dokonale bolo postarané i o náš pitný režim nielen na chate, ale i na svahu.

Nezaznamenali sme žiadny vážnejší úraz. Jedna žiačka mala jeden deň zvýšenú teplotu. Boli jej podané lieky a čaj. Deň oddychovala a na ďalší deň sa zapojila opäť do výcviku.

Stručný program po dňoch:

1.deň 10.01.2023

- privítanie a ubytovanie sa v ubytovacom zariadení

- oboznámenie sa s priestormi chatiek a blízkym okolím

- po večeri zahájenie kurzu, privítanie žiakov pedagógov, zdravotníčky a predstavenie inštruktora

- oboznámenie s programom a cieľmi kurzu

- inštruktážne video o základoch lyžovania

2.deň 11.01.2023

- rozdelenie do družstiev a výcvik pod vedením inštruktorov

- po obede oddych

- venovanie sa spoločenským hrám, príprava večerného programu

- vytváranie lyžiarskeho erbu