• Oznamy

• Dôležité informácie pre žiakov a zákonných zástupcov

Prihlášky na stredné školy

Prijímacie konanie v školskom roku 2022/2023

Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka: koncoročné vysvedčenie zo 6., 7., 8. ročníka, polročné vysvedčenie z 9. ročníka.

Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača podáva jednu prihlášku na vzdelávanie riaditeľovi strednej školy do 20. marca. Na prihláške môžu byť maximálne dva talentové a maximálne dva netalentové odbory. Rôzne odbory môžu byť na jednej škole alebo na viacerých školách (na školy sa budú posielať kópie prihlášky, ak sa bude podávať papierovou formou).

Hodnotenie žiaka uvedené v prihláške na vzdelávanie potvrdzuje základná škola, ktorú žiak navštevuje. Ak to nie je možné, k prihláške na vzdelávanie sa pripoja vysvedčenia zo základnej školy alebo ich osvedčené kópie.

Uchádzač so zdravotným znevýhodnením pripojí k prihláške na vzdelávanie vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania

Uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pripojí k prihláške na vzdelávanie správu z diagnostického vyšetrenia vykonanú zariadením poradenstva a prevencie nie staršiu ako dva roky.

Zoznam učebných odborov a študijných odborov, v ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť študovať príslušný odbor vzdelávania pre školský rok 2023/2024. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiaka sa pripojí k prihláške na odbory:

- 2176 H mechanik banských prevádzok

- 2275 H hutník - 2285 H zlievač

- 2262 K hutník operátor

- 2364 H strojný mechanik

- 2433 H obrábač kovov

- 2738 H operátor sklárskej výroby

- 3661 H murár - 3663 H tesár

- 3672 H kamenár - 3684 H strechár

- 3762 H železničiar - 4575 H mechanizátor lesnej výroby

- 5371 H sanitár

- Všetky študijné zdravotnícke odbory skupiny 53 na stredných zdravotníckych školách

- 8227 Q tanec

- 9245 M ochrana osôb a majetku

Ak uchádzač podáva prihlášku na štúdium v strednej športovej škole, pripojí k prihláške potvrdenie národného športového zväzu, že je uvedený v zozname talentovaných športovcov podľa osobitného predpisu a vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo.

Riaditeľ strednej školy určí podmienky prijímacieho konania pre školský rok 2023/2024 do 28. februára 2023.

Riaditeľ strednej školy môže zaradiť prijatie uchádzača bez prijímacej skúšky do podmienok prijímacieho konania, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej
           a) 90 % v každom vyučovacom predmete samostatne, ak ide o prijatie do prvého ročníka vzdelávacieho programu úplného stredného všeobecného vzdelania, alebo
           b) 80 % v každom vyučovacom predmete samostatne, ak ide o prijatie do prvého ročníka vzdelávacieho programu úplného stredného odborného vzdelania, ale dané sa nevzťahuje na prijímanie do vzdelávacieho programu učebného odboru alebo študijného odboru, ktorý vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.

Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania v termíne určenom a zverejnenom ministerstvom školstva. Pre prijímacie konanie pre školský rok 2023/2024 je termín 19. 5. 2023.

Ak bol uchádzač prijatý na vzdelávanie v strednej škole, uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie najneskôr do troch pracovných dní od termínu, čiže pošle vyhlásenie o záväznom nastúpení.

Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

Prijímacie skúšky:

Overenie športového výkonu na SŠŠ-športové školy (21.3. - 14.4.2023)

Talentové školy a psychodiagnostické vyšetrenie pre Stredné športové školy:

1. termín (2.5.-3.5.2023)
          2.termín (11.5.-12.5.2023)

Bežné školy, netalentové maturitné odbory:
          1. termín (4.5.-5.5.2023)
          2.termín (9.5.-10.5.2023)

Informácie o štúdiu na stredných školách (zoznam SŠ, kritériá prijímania na SŠ, plán a naplnenosť tried/odborov na SŠ,...) možno nájsť na www.svs.edu.sk.